Incredible But True: It’s a (tentative) Berlinale Schedule

is for Public screenings

 
February 10
12:30PM – Super Natural (Jorge Jácome), CinemaxX 10
2:45PM – Nobody’s Hero (Alain Guiraudie), CinemaxX 1
6:00PM – Rimini (Ulrich Seidl), CinemaxX 1
9:00PM – Flux Gourmet (Peter Strickland), CinemaxX 4
 

February 11
9:30AM – Coma (Bertrand Bonello), CinemaxX 4
1:30PM – Jet Lag (Zheng Lu Xinyuan), Kino Arsenal 1
3:30PM – Robe of Gems (Natalia López Gallardo), Berlinale Palast
6:30PM – Both Sides of the Blade (Claire Denis), CinemaxX 1
9:30PM – The United States of America (James Benning), Delphi Filmpalast
 

February 12
9:30AM – The Kegelstatt Trio (Rita Azevedo Gomes), CinemaxX 10
12:30PM – The Death of My Mother (Jessica Krummacher), CinemaxX 7 W/O
3:00PM – The Line (Ursula Meier), Friedrichstadt-Palast
7:00PM – Happer’s Comet (Tyler Taormina), CinemaxX 10
9:00PM – The Middle Ages (Alejo Moguillansky & Luciana Acuña), Delphi Filmpalast
 

February 13
9:30AM – This House (Miryam Charles), CinemaxX 10
12:00PM – The Passengers of the Night (Mikhaël Hers), CinemaxX 1
3:30PM – That Kind of Summer (Denis Côté), CinemaxX 1
7:00PM – Dry Ground Burning (Adirley Queirós & Joana Pimenta), CinemaxX 10
 

February 14
9:30AM – Queens of the Qing Dynasty (Ashley McKenzie), CinemaxX 3
12:00PM – Small, Slow but Steady (Shô Miyake), Cubix 7
4:00PM – Striking Land (Raul Domingues), CinemaxX 10
7:00PM – Camouflage (Jonathan Perel), CinemaxX 10
9:30PM – Unrest (Cyril Schäublin), CinemaxX 7
 

February 15
9:30AM – Nuclear Family (Erin & Travis Wilkerson), CinemaxX 10
12:30PM – The Veteran (Jerónimo Rodríguez, CinemaxX 10
3:00PM – Brother in Every Inch (Alexander Zolotukhin), CinemaxX 6
7:00PM – Afterwater (Dane Komljen), CinemaxX 10
9:00PM – The Novelist’s Film (Hong Sang-soo), CinemaxX 1
 

February 16
9:30AM – A Little Love Package (Gastón Solnicki), CinemaxX 5
11:00AM – Forum Expanded Program 2, Kino Arsenal 1
               – Gazing… Unseeing (Mohamed Abdelkarim)
               – Surface Rites (Faraz & Parastoo Anoushahpour, & Ryan Ferko)
               – Sun Under Ground (Mareike Bernien & Alex Gerbaulet)
2:30PM – Mutzenbacher (Ruth Beckermann), CinemaxX 5
5:30PM – Rewind & Play (Alain Gomis), Akademie der Künste
 

February 17
12:00PM – See You Friday, Robinson (Mitra Farahani), Akademie der Künste